Meniul Principal

Logare Platformă

Statistici Website

Vizitatori: 7783

Secția de Artă “Iosif Keber”

de | sept. 13, 2015 | Informații

Funcționează într-unul dintre monumentele istorice valoroase din județul Gorj, Casa memorială Iosif Keber. Aceasta are două funcțiuni: casă memorială și bibliotecă. Imobilul a fost construit în anul 1932 de arhitectul Julius Doppelreiter, o personalitate interbelică ce a contribuit la dezvoltarea arhitecturii civile din acea perioadă, promovând stilul neo-românesc. A fost locuința pictorului Iosif Keber, cunoscut pentru numeroasele sale lucrări de șevalet și pentru restaurarea picturilor în 63 de biserici din întreaga țară. Generozitatea artistului a permis ca Biblioteca Județeană „Christian Tell” Gorj să moștenească o importantă colecție de lucrări de artă, alături de cărți, albume și reviste, care au creat nucleul Secției de Artă. Publicul poate accesa această colecție în casa artistului, pe care acesta a dorit-o ca bibliotecă de artă.

La 1 august 2022, Casa Iosif Keber a fost redeschisă publicului după un amplu proces de restaurare, recăpătându-și strălucirea de altădată. Colecția inițială de peste 6000 de volume, aparținând pictorului, a fost completată continuu în cei 20 de ani de funcționare, ajungând acum la peste 20.000 de documente.

Colecții Disponibile:

– Donația pictorului Iosif Keber (carte și obiecte de muzeu);
– Albume de artă;
– Istorii și tratate;
– Biografii ale artiștilor români și străini;
– Critică de artă;
– Reviste: Arhitectura, IGLOO, Zeppelin, Arta, Cahiers du cinema, Teatru, Beaux Arts Magazine ;
– Partituri;
– Discuri de vinil, CD-uri audio, DVD-uri cu muzică și filme.

SERVICII OFERITE:

– Sală de lectură pentru consultarea pe loc a documentelor (cărți, reviste, albume);
– Mediatecă: Audiții/vizionări ale imprimărilor pe discuri de vinil, CD-uri sau DVD-uri
– Acces gratuit la calculatoare conectate la internet în cadrul Centrului cu Acces Public, dotat cu 4 stații de lucru;
– Rezervări de titluri (doar pentru consultare în regim de sală de lectură): Acestea se pot face direct la bibliotecar, prin intermediul catalogului electronic OPAC (accesibil pe site-ul nostru bibliotell.ro), prin telefon (0253 213 318) sau prin e-mail: keber@bibliotell.ro,
– Spațiu pentru desfășurarea de cursuri, ateliere sau expoziții: Pentru acest serviciu este necesară o programare;
– Informații

Date de contact: