Thursday, 19 July 2018 13:20

ARHITECTURA - IULIUS DOPPELREITER

(0 votes)

Știți de ce Târgu-Jiul are atât de mult farmec pe străzile sale istorice?

Datorită lui IULIUS DOPPELREITER, cel care ne-a înnobilat orașul în perioada interbelică!

În anul Centenarului, Biblioteca Județeană "Christian Tell" Gorj împreună cu Uniunea Arhitecților din România - Filiala Gorj vă propun să redescoperim Târgu-Jiul începutului de secol XX, prin imobilele realizate de Iulius Doppelreiter în Târgu-JIU și în județ.

Facem apel la comunitatea gorjeană să ne ajute să constituim arhiva digitală a Târgu-Jiului centenar, arhiva Doppelreiter!

Dacă dețineți planuri, fotografii sau alte documente care prezintă lucrările lui Iulius Doppelreiter și doriți să contribuiți la crearea acestei arhive digitale, vă așteptăm la sediul bibliotecii județene, de luni până vineri între orele 13,30-19,30.

Vă mulțumim!

Read 228 times