Wednesday, 19 June 2019 12:48

DE LA BIBLIOTECĂ - ÎN BĂTĂTURA BUNICILOR

(0 votes)

În perioada 17 - 21 iunie 2019, Biblioteca Județeană ”Christian Tell” Gorj în colaborare cu Muzeul Județean ”Al. Ștefulescu” Gorj (Muzeul Arhitecturii Populare Curtișoara) și Școala Populară de Artă Târgu Jiu au, de vreo șapte ani încoace, misiunea de a asigura copiilor care frecventează Filiala pentru copii a bibliotecii o vacanță plăcută și utilă.

Proiectul ”ÎN BĂTĂTURA BUNICILOR” este conceput ca un atelier de vacanță pentru copii și este destinat familiarizării acestora cu gospodăria țărănească și activitățile tradiționale. În jur de 20 de copii și bibliotecara coordonatoare, Luiza Sandu, au făcut cunoștină cu câteva taine ale meșteșugurilor practicate altădată în mod curent în spațiul gorjean. Miercuri, 19 iunie, la Muzeul Satului de la Curtișoara, în mod demonstrativ, arta tradițională s-a materializat sub privirile iscoditoare ale copiilor.

Meșterii populari: Vasile Adriana - pictură, Gheorghe Valentina - țesături, Ungureanu Daciana - artă decorativă, Coconu Georgiana Alina - iconărit tradițional, Eftemie Sabina – cusături, țesături, Mischiu Rodica Daniela - arta lemnului, Dinoiu Mioara - împletituri, cusături, Miute Valerica - icoane pe sticlă, Coneru Dumitru - olărit, Drăghescu Claudia - cusături, Modroagă Vasile - linguri de lemn, Sârbu Filomela - covoare, Rotaru Nicolae- simbolistică, Arapu Liliana – țesătoare, au fost înconjurați de micii participanți pentru a vedea frumusețea produselor create cu talent și pasiune.

Read 225 times Last modified on Friday, 21 June 2019 08:30

Visitors Counter