Sunday, 03 March 2019 08:53

TEODOR HOSSU-LONGIN, LANSARE DE CARTE LA BIBLIOTECA JUDEȚEANĂ ” CHRISTIAN TELL” GORJ

(0 votes)

"13, cu noroc", o carte despre noi și eterna noastră tranziție, de la băiețașii de cartier la șmenarii și mogulii de presă, de la anii '90 la anii 2000, o carte în care Teodor Hossu-Longin radiografiază la rece ceea ce am putea numi osatura românului de rit nou. (Cosmin Perța)

Începutul de primăvară a anului 2019, pe lângă atmosfera încărcată de emoție și lumină dată de semnificațiile zilei de 1 Martie și a Mărțișorului, a avut ca urmare și o lansare de carte la Biblioteca Județeană ”Christian Tell” Gorj. Scriitorul Teodor Hossu-Longin, după o întâlnire cu elevii de la Colegiul Tehnic și Colegiul Național ”George Coșbuc” din Motru, s-a înfățisat publicului târgujian cu trei volume „Mortua Est”, ”13, cu noroc. Crima și alte povestiri” și ”Oameni mari care au făcut România Mare” - autoarea acestuia din urmă fiind doamna Lucia Hossu-Longin,cunoscuta realizatoare a serialului documentar MEMORIALUL DURERII.  După prezentarea cărților, realizată de Radu Toderaș, editorul de la Hyperliteratura și de Teodor Hossu-Longin, a urmat un scurt dialog cu iubitorii de carte prezenți la acest eveniment desfășurat în Sala de lectură a Bibliotecii Județene ”Christian Tell” Gorj.

Read 129 times Last modified on Wednesday, 06 March 2019 06:53

Visitors Counter