Thursday, 14 March 2019 11:53

”EIKON” - LA TÂRGU JIU

(0 votes)

O excelentă prezentare realizată de Editura EIKON, desfășurată miercuri, 13 martie 2019, la Secția de Artă a Muzeului Județean ”Al. Ștefulescu” Gorj. Valentin Ajder, Vianu Mureșan împreună cu Albinel Firescu, gazda și moderatorul evenimentului, au făcut o trecere în revistă, în fața participanților, a cărților expuse pe standul constituit ad-hoc, o bogată plajă-editorială cuprinzând domenii diverse. Înfiinţată în 2003, având profil enciclopedic, Editura EIKON s-a impus pe piaţa de carte românească prin calitatea volumelor publicate și diversitatea tematică: filosofie, istorie, psihologie, religie, teatru, muzică, beletristică etc. – în următoarele serii şi colecţii: ACADEMICA, UNIVERSITAS cu seriile: Filosofie, Teatru, Artele spectacolului, Teatrologie, Dramaturgie, Muzicologie, Psihologie, Sociologie, Antropologie, Teologie, Arhiva Rugului Aprins, Istorie, Istorie socială, Istorie literară, Istorie contemporană și Relații internaționale, Theologia et Philosophia, Studii culturale, Hemeneutică literară, Poezie, Proză, Eseu şi Critică literară, Spiritualitate, Teatru, Albume, Convorbiri, Biografii, Amintiri, Corespondență, Practic, Terapii complementare, Mituri Contemporane, Românii din jurul României. După cum anunța și afișul de promovare, în prim plan s-au aflat volumele: Instituțiuni filosofice (Vol. I + II + III) ediție îngrijită de Vianu Mureșan, autorul și al volumului ”Altul decât Dumnezeu” ; ”Reversul istoriei. Eseu despre opera lui Mircea Eliade” Mihai Gheorghiu, ”Migrații” de Laurențiu Orășeanu. La finalul întâlnirii, directorul editurii EIKON, Valentin Ajder, a oferit un microrecital muzical folk și folcloric surpriză, acompaniat de chitara sa.

Read 1205 times Last modified on Thursday, 14 March 2019 13:10

Visitors Counter