Meniul Principal

Vizitatori: 7784

„Comoara din Cărți”

de | mart. 15, 2024 | Evenimentele bibliotecii, Prim-Plan

Povești cu dimineți pline de energie și culoare, la Biblioteca Județeană „Christian Tell” Gorj, alături de elevii din clasa a III-a de la Colegiul Național „Spiru Haret”, coordonați de doamna profesor învățământ primar, Irinel – Larisa Chiriță.

Biblioteca este un loc plin de povești, cu o atmosferă magică, care stimulează creativitatea copiilor.

„Comoara din Cărți” este un proiect al Bibliotecii Județene „Christian Tell” Gorj, desfășurat în perioada martie – aprilie, care constituie o provocare pentru toți cei implicați.

Elevii au fost antrenați în discuții interesante despre cartea citită de ei. Pentru căutarea „comorii ascunse” le-a fost pregătit de către echipa de proiect, un material interesant, prin intermediul căruia au valorificat cunoștințele cu răspunsurile lor la un set de zece întrebări din lectura stabilită în prealabil.

„Minunea” lui R.J. Palacio a deschis apetitul elevilor pentru lectură și dorința de a participa și la următoarea întâlnire pentru a descoperi „comoara” din altă carte.

Echipa de proiect din cadrul Bibliotecii Județene „Christian Tell” Gorj, Dobroiu Lucian și Văcaru Cosmin.