Meniul Principal

10 FEBRUARIE DE 10

de | feb. 13, 2022 | Gorjul cultural

Pentru că:

”Avem la dispoziție artă pentru a nu muri din cauza adevărului.” Friedrich Nietzsche

”Arta se străduiește să logodească abisul cu speranța.” Vasile Ghica

”În fond, cultura este sau ar trebui să fie o anumită formă de a iubi lumea și de a spera.” Octavian Paler

”… asediu cultural prin care dezvăluie oamenilor tainele sunetului”

(Camelia Busu, bihon.ro)

Căutând a înțelege în fața cărui moment născător de întrebări am stat, pentru a-mi lămuri cine este cel vinovat de frumusețea sfâșietoare a sunetului ascultat am dat peste această remarcă în articolul scris de Camelia Busu pe site-ul ”Bihor online”. Și am priceput pe deplin la ce se referea. În seara de 10 februarie 2022, la Muzeul național Constantin Brâncuși” din Târgu Jiu, s-a prezentat Corbu cu lansarea albumului Dezleganie, într-un turneu dedicat lui Constantin Brâncuși. Sergiu CORBU Boldor, din 2017 este inițiatorul și coordonatorul Proiectului Muzical CORBU. O experiență necesară, în care sunetul, cu tonalitățile sale contrastante de la mângâiere – la șfichiuire, te introduce, îți propune o terapie de dezintoxicare spirituală, liniștea-neliniștea inducând o scurtă și intensă repoziționare a ta față de suflet, adică o ”dezleganie” către lăuntrul, către sine aflându-te.
De urmărit http://panacorbului.ro/

Armonia între „tensiune” și „eliberare”

A doua parte a serii muzicale târgujiene, la Teatrul ”Elvira Godeanu”, în recitalul cameral ”Lyra gorjului” cu Bach și Vivaldi în interpretarea lui Mircea Suchici (violoncel), Cristian Avram (fagot) și Lucian Suchici (pian), a fost o binevenită respirare – întoarcere în lume, dar în lumea artei baroce, cu întâlnirea muzicii VIVALDIene ”pulsând în ritmul sensibilității spiritului omenesc și cu cea BACHiană – izvorândă din dragostea de Dumenzeu… ”Soli Deo Gloria”, așa cum dezvăluia binevenita Foaie-program. Din nou trebuie să spunem: Bravo Lyra gorjului, Bravo muzicienilor, care ne oferă momente de cultură reală, căci ce ar fi viața fără artă!

Pentru că:

”Avem la dispoziție artă pentru a nu muri din cauza adevărului.” Friedrich Nietzsche

”Arta se străduiește să logodească abisul cu speranța.” Vasile Ghica

”În fond, cultura este sau ar trebui să fie o anumită formă de a iubi lumea și de a spera.” Octavian Paler