Monday, 19 March 2018 12:15

CĂLĂTOR PRIN EUROPA

(0 votes)

Mâine, 20 martie 2018, Centrul de Informare Europe Direct Gorj va demara, începând cu orele 10, 30 și 17.30, seria de activități sub genericul CĂLĂTOR PRIN EUROPA având ca subiect ”Unitatea în diversitate - valori culturale europene”. La Sala de lectură a Bibliotecii Județene ”Christian Tell” Gorj vor avea loc prezentări generale al culturilor din Țările Baltice și Scandinave. Istoria, tradițiile, cultura și arta vor constituii subiectele unor expuneri, audiții muzicale, lecturi publice din autori europeni câștigători ai Premiului European pentru Literatură, vizionări de materiale video. Evenimentul se adresează elevilor, voluntarilor și seniorilor înspre materializarea ideii de a crea o punte între generații și de oferi posibilitatea participanților de a descoperi frumusețile și valorile unor culturi cu care nu sunt familiarizați.

Centrul de Informare Europe Direct Gorj

Read 470 times