Saturday, 21 October 2017 09:17

PALMARESUL FESTIVALULUI NAȚIONAL DE UMOR ”ION CĂNĂVOIU”, 2017

(1 Vote)

EDIȚIA A XXV-A

Premiul anual pentru literatură ”Ion Cănăvoiu”, acordat de Biblioteca Județeană Christian Tell” unui scriitor gorjean pentru volumul anului: Lazăr Popescu, volumul KILOMETRUL ZERO AL IUBIRII, Ed. Limes, 2017

Concurs volum

I. Istoria epigramei vâlcene, Nichi Ursei, Ed. ROTIPO, Iași, 2017

II. Esențe de cactus, Nicolae Stancu, Ed. Pim, Iași

III. acordat ex aequo Florentina Loredana Dalin, volumul Miss Univers, Ed. Dobrogea, Constanța, 2017 și Nicolaie Tony Dincă, volumul Vindecătorul de proști, Ed. Hoffman, 2016

Concurs de epigramă

I. Constantin Tudorache, Ploiești

II. Gheorghe Șchiop, Sibiu

III. Gheorghe Bâlici, Chișinău

Concurs de fabule

I. David Valentin, Orăștie

II. Vali Slavu, Hunedoara

Premiul III nu se acordă, se redistribuie la secția de carte

Concurs de parodie/ poezie umoristică

I. Janet Nică, Dolj

Concurs de proză scurtă

Premiul nu se acordă

Organizatori:, Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Gorj, Consiliul Județean în parteneriat cu Biblioteca Judeţeană “Christian Tell” și cu Şcoala Populară de Artă, Asociaţia Epigramiştilor din România, Asociaţia Naţională a Caricaturiştilor, Consiliul local şi Primăria Runcu, Muzeul Judeţean Gorj şi Societatea Umoriştilor Gorjeni, Grupul de publicaţii “Flacăra”, Liga Culturală “Fiii Gorjului”

Read 200 times

Visitors Counter