Wednesday, 18 October 2017 12:53

A XXV-a ediție a Festivalului Internațional de Umor ”Ion Cănăvoiu”

(0 votes)

În perioada 19-22 octombrie, se va desfășura la Târgu-Jiu și Runcu a XXV-a ediție a Festivalului Internațional de Umor ”Ion Cănăvoiu”. Organizatorul evenimentului este Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Gorj, în parteneriat cu Biblioteca Judeţeană “Christian Tell”, Şcoala Populară de Artă, Asociaţia Epigramiştilor din România, Asociaţia Naţională a Caricaturiştilor. De asemenea manifestarea umorului se bucură și de parteneriatul cu Grupul de publicaţii “Flacăra”, Liga Culturală “Fiii Gorjului”, Consiliul local şi Primăria Runcu, Muzeul Judeţean Gorj şi Societatea Umoriştilor Gorjeni. Concursul din cadrul festivalului cuprinde șase secţiuni: concurs pentru cea mai bună carte de umor a anului; epigramă, fabulă, proză umoristică scurtă, parodie/poezie satirică şi caricatură/fotografie umoristică.

Read 123 times Last modified on Wednesday, 18 October 2017 13:48

Visitors Counter